Fayans Boyası Faience Paint

Fayans Boyası Faience Paint
Fayans Boyası Version 2.0

DryFİX Fayans Boyası Faience Paint Fayans-seramik, mermer, granit, fayans, doğal taş, beton vb. kaplama üzerine  kolayca uygulanabilen UV dayanımlı, kimyasal ve fiziksel dirence sahip, iki bileşenli, renkli kaplamadır. Dekoratif olmasının yanı sıra Su yalıtımı amacıyla da kullanılabilir. Kuruduktan sonra sert-elastik ve eksiz bir katman oluşturur. Büyük masraflara girmeden fayans-seramiklerin yenilenmesini sağlar. Kokusuz ve Solventli olarak iki tipi mevcuttur.

Kokusuz Faience Paint; amatör, kendin yap uygulamacıları için, Solventli Faience Paint; boya ustaları vb. profesyonel boya uygulamacılar için üretilmektedir.

Tüm bayi stoklarımızda “Kokusuz Faience Paint” (EN 71-3 belgeli) bulunmaktadır.

Dryfix Fayans Boyası Version 2.0 Renk Kartelası
Fayans Boyası Uygulama Alanları

Dekoratif olarak; Banyo, mutfak, balkon, teras seramiklerine, her türlü fayansa,  mermer, granit, porselen, cam mozaik, beton gibi alanlara ve mutfak dolapları, kapı gibi ahşap yüzeylere uygulanabilir. Su Yalıtım Malzemesi olarak; Teras, balkon, banyo, çatı, galvaniz sac, alüminyum gibi zeminlere de uygulanabilmektedir.

Fayans Boyası Özellikleri

Yeni formülü ile kokusuz, kullanıcı dostudur. Solvent, tiner içermez. Fayans gibi zorlu zeminlere güçlü yapışma sağlar. Son kat görüntüsü parlakdır. Dekoratif olarak Stencil gibi hazır şekiller, şablonlarla birlikte kullanılabilir. Banyo, balkon,  teras, mutfak gibi ıslak alanlarda suya ve buhara karşı dayanımı yüksektir. Temizlik kimyasallarına karşı dirençlidir. Üzeri  parlak ve desensiz olduğu için kolaylıkla temizlenebilir. Astarsız direkt uygulanabilir. UV dayanımlıdır, dış hava koşullarından etkilenmez.

EN 71-3 standardına uygundur. Ağır metal ve zararlı bileşenler içermez. 
Dikkat! Zemin ve Tezgah gibi eğim olmayan, darbeye, sürtünmeye, temizlik kimyasallarına çokça maruz kalan yüzeylerde, boyayı korumak için boyadan sonra Dryfix Glassy 100 sıvı cam kullanılmalıdır.

Uygulama Talimatı

DryFİX Faience Paint uygulanacak yüzeyler her türlü yağ, kir, toz, pas vb. kalıntılardan arındırılmalı, temiz ve kuru olmalıdır. Güçlü yapışma için yüzey temizliği çok iyi yapılmalıdır.  A bileşeni içerisine, B bileşenin tamamı katılarak verilen oranlarda iyice karıştırılmalıdır. Karışım ömrü ortalama 1 – 1,5 saattir. Hazırlanan karışım  rulo, fırça veya püskürtme tabanca (airless) ile uygulanır. Uygulanacak yüzey sıcaklığı en az 5°C, en yüksek 35°C,  Ortam sıcaklığı 15-35°C aralığında olmalı, Nem oranı %80 i geçmemelidir. En iyi performans için iki kat uygulama yapılmalıdır.
Kokusuz Faience Paint; kadife, moher rulo uygundur.

Profesyoneller için Solventli Faience Paint; Sentetik epoksi rulo kullanılmaktadır.
Dikkat! Duşakabin zemininde ve duşakabin duvarlarında, özellikle dip köşelerde ve derz aralarında gözle görünmeyen sabun, detarjan, şampuan kalıntıları boyanın yüzeye tutunmasına engel olmaktadır.

Duşakabin içleri, bol miktarda, Dryfix Anti Slip Solution (Kaymaz Solüsyon) ve zımpara ile temizlenerek, aşındırılarak boyaya hazırlanmalıdır. İşlem tamamlandığında Anti Slip Solution, bol suyla durulanmalıdır.

Bu uygulamadan sonra derz aralarının tam kuruduğundan emin olmak gerekir ve en az 24 saat beklenmelidir. Nemli derzlerin üstüne boya uygulaması yapılmamalıdır.

Sarfiyat ve Ambalaj

SARFİYAT: 1 set (1 kg) ile çift katta ortalama 4-5 m2 yüzey boyanabilir.
RENK: RENK Fayans Boyası VERSION 2.0 renk kartelasından seçilebilir.
SAKLAMA KOŞULLARI: Kuru ve serin ortamda, orijinal ambalajında, açılmamış olarak saklayınız.
RAF ÖMRÜ: 12 ay
AMBALAJ ŞEKLİ: 1 kg/set (b komponent kutunun içindedir.)
A bazı ve C Bazı renklendirme makinelerinde kullanılabilir.

DryFİX Faience Paint Fayans Seramik, mermer, granit, fayans, doğal taş, beton vb. kaplama üzerine kolayca uygulanabilen UV dayanımlı, kimyasal ve fiziksel dirence sahip, iki bileşenli, renkli kaplamadır. Dekoratif olmasının yanı sıra Su yalıtımı amacıyla da kullanılabilir. Kuruduktan sonra sert-elastik ve eksiz bir katman oluşturur. Büyük masraflara girmeden seramiklerin yenilenmesini sağlar.

Bayi Bilgisi İçin Tıkla
Uygulama Görselleri
Sıkça Sorulan Sorular

Mutfak-banyo fayansı boyanır mı?

Birçok yüzey gibi zemin, duvar fayansları da, fayansa özel olarak üretilen ürünlerle boyanabilir. Sonuçtan memnun kalmak için doğru ürünü almalı ve uygulama talimatlarına uyarak doğru uygulamayı yapmalısınız. Örneğin en önemli maddelerden ilki, Fayans boyasının fayansa tutunması için fayans yüzeyi parlak-pürüzsüz olmalıdır. Aşındırma işlemi için zımparalama yapılmalı ya da Anti Slip Solution kullanılmalıdır.

Fayans Üzerine Boya Yapılır Mı?

Fayanslar eskidiğinde, yenilemenin artık yeni bir yolu daha var. Birçok yüzey gibi fayanslarda boyanabilir. Ancak tabiki sonuçtan memnun kalmak için doğru ürünü almalı ve doğru uygulamayı yapmalısınız. Bunun için gereken işlemler ve malzeme listesi oluşturmak için bizimle iletişime geçin. Web sitemizdeki Whatsapp hatlarından destek alabilirsiniz. Hiç gözünüzde büyütmeyin fayans boyama oldukça kolay ve pratik. Üstelik solventsiz, kokusuz, kullanıcı dostu ürün Dryfix’de.

Fayans hangi boya ile boyanır?

Tüm seramik ve fayans yüzeyler, kullanım alanı fark etmeksizin (banyo, mutfak, wc, balkon, teras, koridor veya zemin-duvar) DryFix Faience Paint ile boyanabilmektedir. Boya seçiminizi yaparken, fayansa özel boya kullanmaya dikkat ediniz. Fayans yüzeylere tutunma gücü yüksek, rulo-fırça izi bırakmayan, çift komponentli, kimyasal reaksiyona girerek kürlenen, kokusuz, solventsiz ürünü kullanabilirsiniz. Yüksek memnuniyet elde edilen, boyayarak dönüşen seramikler, EN 1504:2 standartında, Türkak akreditasyonu bulunan kuruluştan alınan CE belgesine ve EN 71-3 Belgesine sahip olan boya ile boyanmaktadır.

Fayans Boyamada Hangi Boya Kullanılır?

Fayans Boyası Dryfix Faience Paint ile tüm fayans ve seramik alanları boyayabilirsiniz. Ücretsiz Whatsapp teknik destek hattıyla görüşerek ihtiyacınız olan boya miktarını ve uygulama tekniklerini öğrenebilirsiniz.
Ev dekorasyonunuzu yenilemek istiyor, banyo fayans ve mutfak fayanslarınızdan sıkıldığınızı düşünüyorsanız, yenileme fikri arıyorsanız tam yerindesiniz.
Evinizdeki fayans ve seramikleri yenilemek istiyorsanız ama tadilat yapmak için yeterli zamanınız yoksa daha pratik ve ucuz öneri arıyorsanız çözüm ortağınız; Dryfix Fayans Boyası.

Mutfak Tezgahı Hangi Boya İle Boyanır?

Fayans boyası Dryfix Faience Paint; mutfak tezgahınızı boyayabilirsiniz. Darebelere, sürtünmelere ve temizlik kimyasalları ile boyanın aşınmaması için koruyucu kaplama olarak Dryfix Sıvı Cam uygulanabilmektedir.
Üzeri parlak ve desensiz olduğu için, seramik derzleri de boya uygulaması sırasında boyayla kaplandığı için fayanslarınız ve boyadığınız yüzeyler  kolay temizlenir. Fayans aralarında kir vb. bakteri tutunmaz.
Mevcut fayans ve seramiklerinizi istediğiniz renklere, 100’den fazla renk seçeneğiyle boyayabilirsiniz, Faience Paint uygulaması hızlı ve temiz bir işlemdir.
Fayans boyası ile artık kırıp dökmeden balkon, banyo ve mutfak fayanslarınızı değiştirebilirsiniz
Fayans boyası fiyatları; üstelik yeni seramik yaptırmanın çok çok altında fiyatlarla. Oldukça ekonomik bir bütçe ile kendi emeğinizle Fayanslarınızı Faience Paint ile yenileyebilirsiniz.

Akrilik Boya ile Fayans Arası Boyanır Mı?

Boya üretim teknolojilerinin gelişmesi ile fayans-seramik yüzeylere özel üretilen Dryfix Fayans Boyası ürünümüzü kullanabilirsiniz. Akrilik su bazlı boyalar suya, darbeye ve temizlik kimyasallarına karşı zayıftır. Fayanslarınızda fayans için özel bir boya olan Dryfix Faience Paint ile uzun ömürlü bir kullanım sağlayabilirsiniz. Hatta fayans yüzeyine istediğiniz desenleri ekleyebilirsiniz. Desenler için hazır şablonlardan (stencil) yararlanabilirsiniz. Bu tarz uygulamalarda ana zemin rengiyle zıt iki renk satın alınmalıdır. Örneğin zemin siyah, stencıl üzeri beyaz gibi.
Fayans boyası dekoratif olarak kullanılmasının yanı sıra seramiklerin üzerinde su yalıtım görevi de görmektedir. Fayans kaplı banyoların zeminlerinde oldukça sık yaşanan Su İzolasyonu sorunu için de Faience Paint ürününü kullanabilirsiniz. Hem dekoratif bir görünüm, hem de su yalıtımı görevini görmektedir.

Fayans Rengi Nasıl Değiştirilir?

Dryfix fayans boyası renk çeşitliliği konusunda oldukça zengin. Fayanslarınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Faience Paint Renk Kartelası bu konuda yardımınıza yetişecektir.

Fayans nasıl boyanır?

Uygulama başlamadan önce yüzey yağ, kir, silikon kalıntısı, sabun kalıntısı gibi boyanın tutunmasına engel tüm kalıntılardan, zımpara yaparak ve güçlü temizlik malzemeleri kullanarak tamamen arındırılmalı, iyice temizlenmelidir. Güçlü yapışma için yüzey temizliği çok iyi yapılmalıdır. Hazırlanan, temizlenen alanda özellikle derz aralarının tamamen kuruması gerekmektedir.
Önemli Uyarı: Duşakabin zemininde ve duşakabin duvarlarında, özellikle dip köşelerde ve derz aralarında gözle görünmeyen sabun, deterjan, şampuan kalıntıları boyanın yüzeye tutunmasına engel olmaktadır. Aynı sorun mutfakta ocak etrafında, tezgah arası seramiklerde, yağ sıçramalarından oluşan bir kir tabakası olabilmektedir. Bu gibi alanları temizlik malzemesi kullanımının yanı sıra zımpara kullanarak temizlemek gerekmektedir.
Hazırlık aşaması:
Parlak fayanslar, Anti slip solution kullanarak boya yapmak için hazırlanmalıdır.
Anti slip solution yüzeye uygulanır. 45-60 dakika beklenir ve bol su ile yıkanarak, durulanır.
Uygulama için boya karışımı hazırlanmalıdır. A bileşeni içerisine, B bileşenin tamamı katılarak, ortalama 3 dk karıştırılmalıdır.
Uygulanacak yüzey sıcaklığı 5-35°C, ortam sıcaklığı 15-35°C aralığında olmalı, Nem oranı %80’i geçmemelidir. Mutlaka 2 kat uygulama yapılmalıdır.
Uygulama Aşaması:
Yüzeyin  ve derz aralarının tam kuruduğuna emin olduktan sonra fayans boyasının ilk katı uygulanır.
Uygulama için epoksi rulo ve moher rulo kullanılmaktadır. Rulo izi kalmaması, gerçek seramik dokusu yakalanabilmesi için rulo seçimi önemlidir.
İlk katın kuruma süresi ortalama 4-8 saattir. Bu süre hava sıcaklığına ve ortam nemine bağlı olarak yaz aylarında kısalıp kış aylarından uzayabilmektedir.
İlk katın tam kuruması gerçekleştikten sonra ikinci kata geçilir. İlk katın kuruma süresinin uzun tutulmasının herhangi bir sakıncası yoktur.
İkinci kat uygulaması bittikten 1 gün sonra Duşakabin zemini ve duvarı, Eğimi olmayan yatay yüzeyler zemin seramikleri, mutfak tezgahı gibi yerlerde mutlaka üzerine şeffaf kaplama olarak Dryfix Glassy 100 Sıvı Cam uygulanmalıdır. Sıvı Cam uygulaması, suyla yoğun teması olan yüzeylerin izolasyonunu sağlar ve fayans boyasının ömrünü artırır.
Uygulama Sonrası Kullanım
Uygulama tamamlandıktan 1 gün sonra üzerine basılabilir, 10 gün boyunca yüzeyin sıcak su temasından, yüzeyde su birikintilerinden, sivri-sert cisimlerin yüzeyle temasından korunmasını tavsiye ederiz.
Dikkat! Zemin ve Tezgah gibi eğim olmayan, darbeye, sürtünmeye, temizlik kimyasallarına çokça maruz kalan yüzeylerde, boyayı korumak için boyadan sonra Dryfix Glassy 100 sıvı cam kullanılmalıdır.

Fayans boyaması yapılırken fayansların hazırlanması için nelere dikkat edilmelidir?

Fayans boyasının yüzeye tam olarak tutunması için yüzeyin temiz olması çok önemlidir. Derz aralarında kalan gözle görünmeyen şampuan, deterjan kalıntıları boyanın yüzeye tutunamamasına sebep olmaktadır. Parlak fayans yüzeylerinin pürüzsüz yapısı boyanın yüzeye tutunmasını güçleştirmektedir. Boyanın yüzeye iyi tutunması için fayans yüzeyleri aşındırılmalıdır. Aşındırma işlemi için zımparalama yapılabilir. Dryfix Anti Slip Solüsyon uygulaması da yüzeylerin aşınmasını sağladığı için aşındırma işlemi için kullanılabilir.

Fayans boyaması yapmak için önceden fayansların zımparalanması gerekiyor mu?

Fayans Boyasının yüzeye tutunumunu artırmak için fayans yüzeylerinin pürüzsüz-parlak olmaması gerekir. Bu aşındırma işlemi zımparalama ile yapılabileceği gibi DryFix Anti slip solüsyon uygulanarak da yüzey aşındırılabilir.
Elle yapılan kağıt zımparalarla seramikleri aşındırmak mümkün değildir. Sürtünme sırasında ortaya çıkan ısıyla elinizde yanıklar oluşturmamaya dikkat ediniz. Solüsyon kullanmayıp, zımpara yapmak isteyenlere önerimiz zımpara makinası kullanmalarıdır.

Fayans boyaması yapılırken hangi tür boya kullanılmalıdır?

Fayans boyarken kullanılan boyanın fayans yüzeylerine uygulanmak için hazırlanmış olması önemlidir. Akrilik ve su bazlı boyalar ile fayans boyamak uzun ömürlü olmayacaktır. Bu sebepten fayans boyamak için solventsiz, kokusuz “DryFix Fayans Boyası” kullanılmasını tavsiye ederiz.

Fayans boyası renkleri nelerdir?

DryFix Fayans Boyası renk kartelasında yer alan toplam 20 farklı renkte üretilmektedir. Bunlar arasında en çok tercih edilen beyaz, gri, siyah, gül kurusu gibi seçenekler yer almaktadır.

Fayans boyaması ne kadar sürede tamamlanır?

Fayansların boyama işlemine hazırlanması minumum 1-3 saat sürmektedir. Fayans boyası uygulaması, 2 kat haline yapılır ve katlar arasında bekleme süreci 4 ila 8 saat arasındadır.

Fayans boyaması yapıldıktan sonra fayanslar ne kadar süre kurumalıdır?

Fayans boyası tamamlandıktan sonra 10 gün boyunca su göllenmeleri, sıcak su teması ve sert cisimlerin temasından korunmasını tavsiye ederiz.

Fayans boyaması yapılan nasıl temizlenmelidir?

Fayans boyası uygulaması sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan ve boya yüzeye tamamen tutunduktan sonra yüzeyler hafif temizlik malzemeleri kullanarak temizlenmeye başlanabilir.
İlk 10 gün sadece nemli bezle toz alma şeklinde temizlik yapılmalıdır.

10 gün sonrasında boyanın tam kürlenmesi sağlanır ve köpüren temizlik ürünleri kullanılabilir.
Boyanın üzerinde kullanılan çok güçlü asit özellikli temizlik ürünleri boyaya orta ve uzun vadede hasar verir ve fayans boyanızın ömrünü kısaltır. Tavsiye olarak arap sabunu ve köpüklü deterjanları bol suyla kullanabilirsiniz.

Fırça, sünger, bez gibi ürünler yardımıyla temizlik yapılabilmekte, bulaşık teli vb. sivri kenarları bulunan metal, plastik gibi aparatlar kullanılmamalıdır.

Sıvı cam kullanımı, burda da, fayans boyasının temizlik sırasında tahribatını engelleyerek, boyanın ömrünü uzatmaktadır.

Fayans boyaması ne kadar dayanıklıdır ve ne kadar süre boyunca kullanılabilir?

Boyanın uygulandığı yüzeyin kullanımına göre dayanım süreci değişmektedir.  Ortalama kullanım alışkanlıklarına göre fayans boyasının dayanım süreci 5 yılın üzerindedir.

Boyanan alan dış mekansa, Ultraviyole, sıcak-soğuk farkları, yağmura maruziyet gibi zorlu ortam koşulları boyanın deformasyon sürecini hızlandıracaktır.

Aynı şekilde dış mekanda, ayakkabı kullanımı, tekerlekli tonajlı araçların sürtünmeleri, iç mekandaki bir fayans boyası uygulamasına göre daha hızlı aşınacaktır.

Duvar ve zemin seramiklerine uygulanan boyalar için de bu farklılık mevcuttur. Örneğin duvar fayanslarındaki boyanın, zemin fayansına göre darbe, su ve kimyasal maruziyeti daha az olacağı için ömrü uzun olacaktır.

Fayans boyaması yaparken nelere dikkat edilmelidir ve hangi hatalardan kaçınılmalıdır?

Fayans boyamalarında, yüzey temizliği ve yüzeyin boyaya hazır olup-olmadığı kullanma kılavuzunda belirtilen ortam sıcaklıkları ve nem oranı kontrol edilmelidir.
 Son kullanıcılardan gelen fayans boyama şikayetlerini incelediğimizde %90 oranında yüzey hazırlığıyla ilgili sebepler olduğunu tespit ettik.
Uygulama sonrasında, 10 gün sıcak su teması, su göllenmelerine asgari dikkat edilmesi gerekmektir. Erken su direnci isteniyorsa, boyadan sonra Sıvı Cam kullanarak, uygulama yaptığınız alana 24 saatte su direncini kazandırabilirsiniz.

Fayans boyaması yapılırken hangi tür fırçalar kullanılmalıdır?

Fayans Boyası rulo, fırça veya püskürtme tabanca (airless) ile uygulanabilir. Fırça olarak, ipek tüylü fırçalar tercih edilmelidir.
Boyanın rulo izi bırakmadan, görselliği yüksek bir şekilde uygulanması için mutlaka sentetik epoksi rulo ile moher rulo kullanılmalıdır.

1 kg fayans boyası ile ne kadar yer boyanır?

0,5 lt Anti slip solution ile 5 m2 yer matlaştırılabilir.
1 lt Anti slip solution ile 10 m2 alan
1 kg/set Fayans boyası ile 5 m2 yer çift kat boyanabilir.
2 kg/set Fayans boyası ile 10 m2 alan
0,80 kg/set Glassy 100 sıvı cam ile 3-4 m2 alan çift kat yapılabilir.
2 kg/set Glassy 100 ile 10-15 m2 alan çift kat yapılabilir.

Uygulama Videoları
Sizi Aramamızı İster Misiniz ?

  Gizlilik sözleşmesi

  3.2/5 - (68 votes)
  Whatsapp
  DryFix
  DryFix
  Hızlı yanıt için hazırız.
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Ürün uzmanı müşteri temsilcilerimizle görüşme başlatın.
  "İhtiyaçlarınıza özel çözümler" sunmak istiyoruz.
  Bize yazın!
  1